top of page
Търсене

Как изградих здрава самооценка: Пътят към личната свобода

  • Снимка на автора: Petya Kachinska
    Petya Kachinska
  • 4.01
  • време за четене: 2 мин.

Актуализирано: 10.01

Седмицата беше дълга. Чувствах се изтощена – не само физически, но и емоционално. Отново бях изправена пред поредното чувство на провал, защото за пореден път си позволих да слушам вътрешния глас, който уязвително шептеше: “Не си достатъчно добра.” В такива моменти се питах: “Ще успея ли някога да се почувствам достойна? Да бъда уверена и свободна?”


Истината е, че не съм единствена. Много от нас преминават през живота, носейки със себе си раните на миналото – остри думи, разочарования или сравнения, които сякаш никога не ни позволяват да видим истинската си стойност. Но пътят към здрава самооценка не е недостижим. Той е процес, който изисква любов, разбиране и постоянство.


Какво представлява здравата самооценка?


Здравата самооценка за мен е усещането, че съм ценна и достойна, независимо от обстоятелствата. Това не означава да съм съвършена, а да приема себе си такава, каквато съм – с всички свои силни и слаби страни. Тя стана като вътрешен компас, който ме води с увереност и спокойствие, дори в трудни моменти.


Как изградих здрава самооценка?


1. Осъзнах своята уникалност

Започнах с простичък въпрос: “Какво правя добре?” Всеки има свои таланти и качества. За мен това беше усмивката, която дарявам на околните, и начинът, по който намирам решение на проблемите. Разпознах тези моменти и започнах да ги ценя.


2. Промених вътрешния си диалог

Вместо да мисля: “Никога няма да успея”, започнах да си казвам: “Това е предизвикателство, но мога да се справя.” Замяната на самокритиката с доброта и утвърждаващи мисли стана първата крачка към личната ми трансформация.


3. Приемах грешките като уроци

Неуспехите не определят стойността ми. Когато направих грешка, вече не я възприемах като провал, а като част от своя растеж. “Какво мога да науча от това?” стана моят нов въпрос.


4. Поставях си реалистични цели

Самооценката ми започна да се изгражда с малки победи. Започнах с прости задачи: да водя дневник на благодарността, да участвам в нови дейности, които ме вълнуват, и да празнувам успехите си – дори най-малките.


5. Обградих се с подкрепа

Здравата среда беше от ключово значение. Намерих подкрепяща група за личностно развитие, където срещнах хора със сходни предизвикателства. Те ми помогнаха да осъзная, че не съм сама в своята борба.


6. Започнах терапия

Една от най-смелите ми стъпки беше да потърся професионална помощ. В терапията открих безопасно пространство, в което можех да изследвам страховете и несигурността си, да работя върху тях и да изграждам нови начини на мислене.


Здравата самооценка е свобода

Промяната не стана за една нощ. Имах моменти на съмнение, но малко по малко започнах да усещам как тежестта се вдига от раменете ми. Увереността ми се превърна в котва, която ме държи стабилна, независимо от бурите. Вече вярвам, че заслужавам щастие, любов и успех.

А ти? Чувстваш ли, че е време да се освободиш от тежестта на ниската самооценка? Готова ли си да направиш първата крачка към своето ново Аз?


Запиши се за терапия днес. Защото ти заслужаваш да се почувстваш ценена. Ти заслужаваш свободата да бъдеш себе си. И може би, точно както мен, ще откриеш, че най-добрият ти живот е на една стъпка разстояние.

Ако имаш притеснения относно терапията, ти предлагам моят творчески дневник с който да направиш първите крачки към здрава самооценка. Изпрати ми съобщение чрез контактната форма и ще получиш ценен инструмент за саморазвитие.



 
 
 

Comments


bottom of page